اینترنت اشیا انقلابی در صنعت و تکنولوژی

اینترنت اشیا انقلابی در صنعت و تکنولوژی

اولین بار در چه تاریخی کامپیوتر شخصی خود را خریداری کردید؟ به احتمال زیاد زمانی بود که خانواده تان این جعبه اسرارامیز را برای شما خریداری کردند. اکنون چند سال…

اولین بار در چه تاریخی کامپیوتر شخصی خود را خریداری کردید؟ به احتمال زیاد زمانی بود که خانواده تان این جعبه اسرارامیز را برای شما خریداری کردند. اکنون چند سال از آن زمان میگذرد؟ ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ سال، اگر جزء آن گروه از افرادی هستید که اولین کامپیوتر خودتان را نزدیک به ۳۰ سال پیش تهیه کردید، به خوبی از این موضوع اطلاع دارید که کامپیوترهای آن زمان کار چندانی انجام نمی دادند. اغلب مردم در آن زمان به منظور گزارش نویسی فعالیت های اداری یا انجام بازیهای ویدئویی از کامپیوترها استفاده می کردند. عدهای از مردم نرم افزارهای صفحه گسترده را روی کامپیوتر خود اجرا می کردند. نرم افزارهایی که به آنها در انجام فعالیت های تجاریشان کمک می کرد. اما برای اغلب خانواده ها کامپیوتر وسیله ای برای سرگرم کردن بچه ها بود. تا اوایل دهه ۹۰ میلادی اغلب اشیا به همان شکلی که در ابتدا طراحی شده بودند، مورد استفاده قرار می گرفتند و تحول خاصی در ارتباط با آنها رخ نداده بود. اما از ابتدای دهه ۹۰ میلادی کامپیوترها به یکی از اصلی ترین ابزارهایی تبدیل شدند که به منظور انجام وظایف خودکار (اما نه حرفه ای) مورد استفاده قرار می گرفتند. در آن زمان رابرت سولو در رابطه با کامپیوترها گفت: «شما میتوانید عصر حضور و ورود کامپیوترها را در هر مکانی مشاهده کنید. دستگاه هایی که به منظور بهبود گزارش های آماری مورد استفاده قرار می گیرند.» از اواخر دهه ۹۰ میلادی بود که فناوری اطلاعات به یکی از حقایق ملموس زندگی ما تبدیل شد. مقطعی تاریخی در عصر ما که ترکیب اینترنت و سرویس پست الکترونیک ما را به سمت شکل نوینی از انتقال و پردازش اطلاعات هدایت کرد. سال ها از آن زمان گذشته است، اما تاریخ یک بار دیگر در حال تکرار است و ما در حال ورود به عصر جدیدی هستیم که نه تنها بهره وری ما بلکه بهره وری اشیا را نیز بهبود خواهد.

ابر شرکت عرصه فناوری نیست که به دنبال اجرای چنین پروژه های هیجان برانگیزی است. در نمونه دیگری یک استارت آپ تازه تأسیس با تخصیص بودجه ۷ میلیون دلاری در حوزه اینترنت اشیا تصمیم گرفت هزاران دوربین را همراه با حسگرهای پیشرفته به منظور بررسی برگ درختان به کار گیرد. دادههای به دست آمده از این حسگرها در ادامه با رکوردهای موجود در بانک های اطلاعاتی مورد بررسی قرار گرفتند تا مشکل آفات، انگل ها و کمبود مواد مغذی درختان شناسایی شود. شاید دریاچه جورج در ایالت نیویورک آخرین مکانی است که انتظار دارید آینده فناوری را در آن مشاهده کنید. این دریاچه به واسطه زیبایی بیحد و حصری که دارد به نام ملکه دریاچه های ایالات متحده شهرت پیدا کرده است. در حالی که این دریاچه کمی دورافتاده است، اما پذیرای یک آزمایشی کاملا تکنولوژیکی است. IBM با مشارکت دانشگاه دوبلین پروژهای تحت عنوان پروژه جفرسون را در این منطقه آغاز کرده اند. هدف از انجام این آزمایش به کارگیری تجهیزات اینترنت اشیا است تا با نظارت مستمر بر اکوسیستم محیط یک الگوی موفقیت آمیز زیستی اگر موفقیت آمیز باشد، به عنوان یک الگو در مقیاس جهانی و به منظور مدیریت بر محیط زیست پیشنهاد خواهد شد. به طور سنتی، این تکنسینها هستند که سامانه های آبی را مورد بررسی قرار میدهند و به نمونه گیری از آب می پردازند و برای تحقیقات بیشتر آن را برای آزمایشگاه ها ارسال میکنند. با این حال، حسگرها می توانند این کار را به شیوه ارزان تر و پایدارتری انجام دهند. حسگرهایی که میتوانند درون مخازن یا لوله های آب قرار گیرند و به طور مستمر اطلاعات را جمع آوری کنند. این حسگرها به راحتی به دانشمندان کمک می کنند پیش از آنکه مشکلات به یک بلای زیست محیطی تبدیل شوند، علت بروز مشکل را شناسایی کنند.

 عصری که در آن ماشین های مجازی در حال تغییر کاربری و حتی تغییر شکل هستند. اشیایی که به مرور زمان به حسگرهایی تجهیز خواهند شد. زمانی که درباره فناوری سخن میگوییم، کشاورزی آخرین واژهای است که به ذهن مردم خطور می کند. اما کشاورزی نیروی محرکه بسیاری از نوآوری ها به شمار می رود. اهمیت این صنعت تا به آنجا است که شرکت IBM همراه با پروژه Gallo سعی کرد اینترنت اشیا را به مزارع وارد کند. به کارگیری مجموعه گسترده ای از حسگرها که داده های لازم درباره خاک و اوضاع جوی را جمع آوری می کردند، به این شرکت اجازه داد تا به شکلی منحصر به فرد مکانیسم آبیاری کاملاً هوشمند را به کشاورزان پیشنهاد کند. رویکردی که نه تنها باعث کاهش مصرف آب شد، بلکه افزایش تولید را نیز به همراه داشت. اما این فقط IBM علت بروز مشکل را شناسایی کنند. اجازه دهید به ابتدای این یاداشت برگردیم. در روزگار قدیم می توانستید کارهایی را با کامپیوتر خود انجام دهید. اما همه این کارها در کامپیوتر شما محبوس بودند. اگر به داده هایی برای تحلیل نیاز داشتید یا در نظر داشتید یافته های خود را با دیگران به اشتراک قرار دهید، به یک فلاپی دیسک نیاز بود. کامپیوترها واقعاً ارزشمند بودند. پس از مدت کوتاهی ما موفق شدیم از طریق اینترنت کامپیوترها را با یکدیگر ترکیب کنیم. در ادامه با کمک گرفتن از فناوری های دیگری همچون گوشیهای هوشمند به پیشرفتهای دیگری دست پیدا کردیم و اکنون می توانیم دستگاه های مختلف را با یکدیگر ترکیب کنیم. اما موج سوم همراه با اینترنت اشیا از راه رسیده است. موجی که اگر در توصیف آن بگوییم انقلاب بهرهوری است اغراق نکرده ایم. اما این فناوری نیست که به تنهایی به ما کمک میکند. ما برای دستیابی به پروژههایی مشابه آنچه در بالا به آن اشاره شد، به متخصصان کشاورزی، دانشمندان علوم زیستی، مهندسان ساختمان و متخصصانی در عرصه های مختلف نیاز داریم. نوآوری در مرکز ثقل خود ترکیبی از فناوری و مردم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up